×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML

Gru 09 2013

Łapszanka

Wieś Łapszanka leży w powiecie nowotarskim, w gminie Łapsze Niżne. Wieś powstała na przełomie XVI i XVII wieku jako osada nad rzeką Łapszanką, sąsiadującą od wschodu i północy z wsią Łapsze Wyżne, od południa ze słowacką Ostumią, od zachodu z Rzepiskami.

Ludność Łapszanki pozyskiwała ziemię uprawną wyrąbując las na wysokości 750-880 metrów n.p.m. W wzmiance o wsi z 1662 roku napisano, że wieś miała własnego sołtysa oraz młyn. Wieś podlegała parafii rzymsko-katolickiej w Łapszach Wyżnych. W latach 1901-1909 we wsi na terenie cmentarnym wybudowano kościół, który do tej pory jest kościołem filialnym parafii Łapsze Wyżne. Wieś otoczona jest starymi wierchami z najwyższym wzniesieniem polskiej części Spisz Kuraszowskim Wierchem, potocznie “Kurasowka" 1040 m n.p.m. zabudowania wsi dochodzą aż do przełęczy (Wyżni Koniec), która stanowi połączenie Kopylca z Zadnią Górą. Stąd, z drogi wiodącej do Rzepisk roztacza się piękny widok na Tatry i szeroką panoramę Magury Spiskiej.

Na przełęczy nad Łapszanką wybudowano w lipcu 1928 roku kapliczkę, w której umieszczono dzwon z tego samego roku, ufundowany wspólnie przez gospodarzy Łapszanki zwanych “Górzanami". Dzwon miał ostrzegać ludność przed zbliżającą się burzą i "rozpędzać chmury". Podczas takiego ostrzegania 17 lipca 1967 roku zginął tutaj młody mieszkaniec Łapszanki Franciszeak Kapołka rażony piorunem. We wnęce kapliczki znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany przez doktora Mieczysława Jeleniowskiego z Warszawy i umieszczony tam w 2000r., jubileuszowym roku.Z przełęczy, gdzie znajduje się kapliczka roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry i szeroka panorama na Magurę Spiską.

Czytany 3680 razy
Więcej w tej kategorii: Krempachy Łapsze Niżne