×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML

Gru 09 2013

Kacwin

KACWIN - miejscowość położona jest w dolinie pasma Spisko-Gubałowskiego. Wieś założył Kokosz Berzewiczy w XIV wieku - budowniczy zamku niedzickiego. Nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiego "Katzwinkel", co oznacza "Koci Zakątek".
Już w momencie lokacji Kacwin był osadą dużą, 84 łanową, założoną na prawie niemieckim. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1320 r., z dokumentu sprzedaży wsi dokonanej między Kokoszem Berzewiczym, a jego bratem Janem. W historii wsi ważna jest data 1431, kiedy to husyci najechali i splądrowali osadę. Kacwin pozostawał przez długi okres czasu własnością panów klucza dunajeckiego, którzy około 1400 r. ufundowali
w miejscowości kościół p.w. Wszystkich Świętych.

Wieś dzieliła koleje losu Polskiego Spisza, znajdują­cego się w rękach możnych rodów węgierskich - Berzewiczych, Horwathów i Salamonów. Jednak po I wojnie światowej Kacwin pozostaje w granicach państwa polskiego. Natomiast w latach 1939-1945 wieś zostaje włączona do Słowacji, by na powrót być przywrócona Polsce po zakończeniu działań wojennych.

Centrum wsi ma charakterystyczną średniowieczną zabudowę, wśród której wyróżnić można spichlerze zwane "sypańcami". Cenny zabytek Kacwina stanowi kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W kruchcie świątyni znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona żołnierzom rannym w bitwie pod Wiedniem, którzy zmarli tu w drodze powrotnej do kraju. Kolejna historia związana jest z żołnierzami poległymi w 1945 r. w lesie na Stawiskach, których wydała Rosjanom gospodyni poproszona o kawałek chleba.
W ubiegłym roku ekshumowano szczątki mężczyzn i złożono na cmentarzu parafialnym.

W Kacwinie znajduje się siedem kaplic, które położone są w różnych częściach wioski i pochodzących z różnych epok. Cztery mają charakter mszalny, tzn. prawo celebracji pełnej liturgii w ich wnętrzu.

W Kacwinie są zabytkowe kapliczki, trzy najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Cztery kaplice mają charakter mszalny i mieszkańcy pielgrzymują do nich przy okazji świąt: są to kaplice pw. św. Wojciecha, Trójcy Świętej, Matki Bożej Śnieżnej kaplica cmentarna św. Katarzyny. Są także nieco młodsze kaplice: Kaplica Matki Boskiej
z Lourdes, kaplica pw. Chrystusa Króla, oraz kaplica pw. błogosławionego ks. Józefa Stanka.

Wodospady występujące na rzece Kacwiniance mogą stanowić niemałą atrakcję dla turystów, zwłaszcza kajakarzy. Warte uwagi jest także unikatowy tartak wodny usytuowany na wysokim brzegu rzeki, przy malowniczym wodospadzie „Pod Mynarzką”.

Dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas atrakcją może być wycieczka piesza lub rowerowa na Słowację dzięki funkcjonującemu w Kacwinie przejściu małego ruchu granicznego (czynne: 01.IV.-30.IX w godz. 06.00 – 20.00 oraz 01.X.–31.III. w godz. 9.00-16.00). Warto też wejść na Krzyżową Górę (767 m n.p.m) aby podziwiać trzy pasma wzniesień: Pieniny, Gorce oraz Tatry Bielskie.

Funkcjonuje tu także wyciąg narciarski o długości 330 metrów przy różnicy wzniesień 65 metrów. (www.wyciag.kacwin.prv.pl) Jest to wyciąg orczykowy posiadający sztuczne oświetlenie. Przy wyciągu znajduje się mała gastronomia, oraz duży i wygodny parking. We wsi dobrze funkcjonuje baza noclegowa, gdzie znaleźć można wiele spokoju z dala od głównych tras komunikacyjnych.

We wsi działa zespół folklorystyczny "Majowy Wierch", który działa od kilku lat przy Szkole Podstawowej w Kacwinie. Prezentuje strój spiski odmiany „kacwińskiej”, obrzędy kultywowane w swojej miejscowości i na Spiszu oraz muzykę i tańce regionalne. Zdobywa nagrody oraz wyróżnienia na przeglądach i konkursach regionalnych., który pielęgnuje muzykę, śpiew i piękną polską gwarę spiską) oraz orkiestra dęta, w skład której wchodzą uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści i wycho­wankowie szkół średnich.

Podczas większych świąt kościelnych można tu jeszcze zobaczyć odmianę stroju spiskiego zwanego kacwińskim.

W Kacwinie znajduje się szkoła podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II, która funkcjonuje od 1996 r. Uczniowie mają do dyspozycji 7 sal lekcyjnych, pracownię komputerową, bibliotekę, świetlicę, sklepik szkolny, siłownię, szatnie, szerokie korytarze,
a na zewnątrz boisko do gry. Co roku 18 maja, w dzień urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, dyrekcja i nauczyciele, uczniowie i ich rodzice organizują Dzień z Patronem - imprezę kulturalno-sportową, która skupia całą wieś.

Najmłodsze dzieci w Kacwinie uczęszczają do przedszkola, w którym przygotowują wraz
z wychowawcami w trakcie roku szkolnego szereg imprez dla rodziców, dziadków. Obok przedszkola znajduje się plac zabaw.

W Kacwinie od 1882r. aktywnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, która w 2007 r. obchodzić będzie 125-le-cie. Od 2004 r. jednostka OSP Kacwin została włączona jako jedyna w gminie Łapsze Niżne do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ciągła troska o bezpieczeństwo mieszkańców Kacwina i okolicznych miejscowości wymaga od ochotników stałych ćwiczeń i sukcesywnego wzbogacania jednostki o nowy sprzęt, co udaje się dzięki zaradności strażaków i władz gminnych.

Czytany 4019 razy
Więcej w tej kategorii: Jurgów Krempachy