×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML

Gru 09 2013

Dursztyn

Dursztyn - wieś spiska leżąca w zachodniej części Pienin Spiskich, u podnóża Żaru. Znajduje się ona na wysokości 710-740 m n.p.m. wśród wapiennych skałek porośniętych świerkowymi lasami. Pierwsze wzmianki o Dursztynie pochodzą z XVI wieku, jako o osadzie kolonizowanej na prawie niemieckim przez Sasów Spiskich.

Nazwa miejscowości wywodzi się od niemieckiego słowa durstein (twarda skała) i oznacza trudne przejście lub przejazd przez skały. Po wschodniej stronie wsi istniał dwór, o czym świadczy nazwa miejscowa pól na terenie dzisiejszej hali wypasowej Dworek.

We wsi istniała gorzelnia dworska, która dostarczała wódkę do piwnic we Frydmanie. Po likwidacji folwarku mieszkańcy Jurgowa wykupili od węgierskich właścicieli ponad 180 ha ziemi, w tym lasy, łąki, pola uprawne, rozciągające się od Jurgowskiej Skały i góry Żor na północ, do góry Hunaj i Wierchówek. Na tej hali zachowały się do dziś tradycje pasterskie, tu wypasa się jeszcze około 1000 owiec ze wsi podhalańskich tradycyjnym, sięgającym stuleci sposobem. Wytwarza się na miejscu ser owczy, bundz i serki owcze wędzone (oszczypki), które turysta może tu nabyć.

Budowę pierwszego kościoła w Dursztynie rozpoczęto dopiero w 1896 roku, zakończono w roku 1903. Świątynia ta nie przetrwała jednak nawet stu lat, gdyż w latach 1983-1989 na jej miejscu wybudowano nową, która tak jak i jego poprzednik nosi wezwanie św. Jana Chrzciciela. W wyglądzie zewnętrznym świątyni zachowano w stylu baroku. Z wyposażenia kościoła na uwagę zasługuje wielki krzyż w głównym ołtarzu, charakterystyczny dla kościołów franciszkańskich.

Czytany 3995 razy
Więcej w tej kategorii: Czarna Góra Falsztyn