×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML

Sty 27 2015

Kup książkę - specjalna oferta promocyjna

„Słownik gwary mieszkańców Derenku i ich potomków” to nasze najnowsze wydawnictwo jakie udało się stworzyć dzięki współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy z węgierską Loklaną Grupą Działania Borsod-Torna-Gömör Egyesület z siedzibą w miejscowości Edeleny.

Słownik na wstępie przedstawia rys historyczno-etnograficzny mieszkańców Derenku - węgierskiej wsi do której ok 300 lat temu w poszukiwaniu chleba przybyli mieszkańcy głównie z Jurgowa, Czarnej Góry, Białki Tatrzańskiej. Słownik zawiera zestaw około 1200 słów i wyrażeń gwarowych używanych przez Derenczan i ich potomków do dzisiaj! Obok brzmienia gwarowego zostało podane tłumaczenie polskie i węgierskie danego słowa. Słownik jest ciekawostką dla dialektologów i miłośników regionu Spisza i Podhala gdyż ukazuje niemal archaiczny język mieszkańców wspomnianych wsi, którzy nie mając kontaktu ze współczesnymi w Polsce zmianami gwary zachowali w swej mowie codziennej słownictwo sprzed wieków. Słownik pozwolił także zachować od zapomnienia ginącą już gwarę Derenczan ponieważ kolejne pokolenia ich potomków mieszkający na Węgrzech coraz rzadziej używają mowy przodków. Liczba stron 180.

Zachęcamy do zakupu słownika za pośrednictwem Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy, co pozwoli nam na zwrot kosztów związanych z naszym wkładem w jego wydanie, jakich nie mogliśmy uzyskać z dotacji unijnych.

Cena słownika z płytą CD to 30,00 zł brutto ( + 10,00 zł ewentualne koszty pakowania i przesyłki)

Zamówienia przyjmujemy osobiście w biurze LGD Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy: 34-442 Łapsze Niżne, ul. Jana Pawła II 63, tel./ fax: 18 334 11 44

BS w Bukowinie Tatrzańskiej nr: 07 8791 0009 0000 0007 8546 0001

OFERTA SPECJALNA – WAŻNA DO KOŃCA MARCA 2015 LUB DO WYCZERPANIA ZAPASÓW

Kupza pośrednictwem biura Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy „Słownik gwary mieszkańców Derenku i ich potomków” w cenie 30,00 zł*
a dostaniesz gratis jedną z naszych unikatowych książek do wyboru:
„Co wieś to inna pieśń – słownik gwary Bukówca Górnego w Wielkopolsce i regionu Spisza w Małopolsce”  lub „Tradycyjny strój ludowy na Spiszu”

*W cenę nie wliczono kosztów transportu, w przypadku zamówień z wysyłką pocztową należy doliczyć koszt pakowania i przesyłki 10,00 zł.

Czytany 2988 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 styczeń 2015 12:26