×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się załadowanie pliku XML

Gru 19 2014

Udało się ... ocalić spiską i bukówiecką gwarę od zapomnienia

Współpraca wydawać by się mogło niemożliwa, okazała się strzałem w dziesiątkę przy wydaniu słownika gwary, którego promocja miała miejsce na Spiszu w Nowej Białej w dniu 14 grudnia 2014 r. oraz tydzień wcześniej w Bukówcu Górnym w Wielkopolsce.

Słownik Gwary Co wieś to inna pieśń – słownik gwary Bukówca Górnego w Wielkopolsce i regionu Spisza w Małopolsce powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy z siedzibą w Łapszach Niżnych i Wielkopolskiej Lokalnej Grupy Działania z siedzibą w Lesznie w ramach projketu pt. „Ocalić spiską i bukówiecką gwarę od zapomnienia”. Jest to praca zbiorowa regionalistów z Bukówca i Spisza (Julian Kowalczyk, Józef Majerczak, Elżbieta Łukuś, Jan Budz, Zofia Mikicka, Zofia Dragan, Barbara Dragan, Dominika Kubicka-Woźna), napisana pod okiem naukowców: Dr Artura Czesaka z UJ w Krakowie i Prof. dr hab. z UAM w Poznaniu.

Pomimo dzielącej grupy odległości i różnic kulturowych współpraca trwająca półtora roku układała się pomyślnie i już końcem listopada 2014 r. ukazał się słownik gwary pt. „Co wieś to inna pieśń”, który promowany był na terenie obu partnerskich LGD: 7 grudnia i 14 grudnia 2014 r.

Oba wydarzenia promujące, uświetniły występy gawędziarzy oraz zespołów regionalnych z Bukówca Górnego oraz ze Spisza. W tym miejscu jako organizatorzy i uczestnicy wydarzeń pragniemy podziękować w szczególności Zespołowi Ciardasie z Carnej Góry który promował Spisz na wydarzeniu w Bukówcu oraz zespołowi Honaj z Dursztyna, który wystąpił na scenie Centrum Kultury w Nowej Białej w dniu 14.12.2014. Ponadto jesteśmy bardzo wdzięczni naszym gościom z Bukówca Górnego, którzy swoimi występami ubogacili wydarzenie w Nowej Białej.

Dla tych z Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu przedstawiamy poniżej fragment występu zespołu im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego.

 

Podziękowanie kierujemy także tym, którzy nagłośnili wydanie tej publikacji, która mamy nadzieję będzie niezwykłą pamiątką i skarbem dla przyszłych pokoleń. Dziękujemy: radiu Alex z Zakopanego, Serwisowi Góral info, Tygodnikowi Podhalańskiemu oraz lokalnej telewizji TV Podhale, w której serwisie informacyjnym można podejrzeć relację z wydarzenia w Nowej Białej.

Poniżej także zamieszczamy tę relację:

Wydanie publikacji wraz z jej promocją w Bukówcu Górnym i w Nowej Białej było możliwe dzieki dofinansowaniu jakie uzyskaliśmy w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy” objętego PROW na lata 2007-2013.

Czytany 3472 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 grudzień 2014 13:30